Loading

Woda z cytryną

W ostatnim czasie dużo słyszy się i czyta o tym, że warto wprowadzić do swojego planu dnia picie na czczo wody z cytryną. Postaram się Wam przybliżyć jakie korzyści przynosi szklanka takiej mikstury dla naszego organizmu.

Przede wszystkim, po nocy organizm potrzebuje nawodnienia (w końcu nie piliśmy jakieś 6-8 godzin). Woda pozwoli  usunąć z naszego ciała toksyny, które zagrażają naszemu zdrowiu, a cytryna dostarczy potrzebnych elektrolitów: magnezu, wapnia oraz potasu.Ten ostatni w szczególności wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
i pomaga w walce z nadciśnieniem.
Ponadto mikstura zapobiega zaparciom – skutecznie pobudza nasz układ pokarmowy do pracy, oczyszczając jelita
z nagromadzonych resztek pokarmowych.

Witamina C, w którą zasobna jest cytryna wpłynie korzystnie na drogi moczowe uniemożliwiając rozwój bakterii. Poza tym od dziecka wiemy, że witamina C pomaga zwalczać infekcje i wzmacnia odporność. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden składnik, na który warto zwrócić uwagę – fitoncydy. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które są traktowane jak naturalne antybiotyki, ponieważ wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Niestety fitoncydy znajdują się głównie w skórce tego owocu.
Co więcej, pijąc regularnie wodę z cytryną pomożemy naszemu organizmowi w eliminacji wolnych rodników (to dzięki witaminie E) oraz w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry (beta-karoten odpowiada za wytwarzanie kolagenu),
a także poprawimy przyswajalność żelaza (kolejna właściwość witaminy C).

A co z odchudzaniem? Otóż na pewno zawarte w cytrynie pektyny w jakimś stopniu zahamują apetyt, a flawonoidy wpłyną na zmniejszenie wchłaniania cukru w jelitach, ale to czy zgubicie zbędne kilogramy zależy w większej mierze od tego, jak spędzicie nadchodzący dzień – jakie składniki odżywcze zagoszczą na Waszych talerzach i jaką aktywność tego i każdego kolejnego dnia wybierzecie.
Niemniej jednak nie podlega dyskusji, że picie wody z cytryną o poranku przyniesie Wam każdego dnia porcję zdrowia i energii.

Leave a Reply