Loading
telomery-i-zdrowie

Telomery i zdrowie – książka, która Cię odmłodzi

Telomery i zdrowie

Już w trakcie czytania książki „Telomery i zdrowie” Wydawnictwa GALAKTYKA, uznałam, że warto byłoby powiadomić o tym moich czytelników
i zapytać czy życzą sobie recenzji. Okazało się, że owszem, ten tytuł wzbudził Waszą ciekawość, wobec czego z wielką przyjemnością przechodzę do rzeczy.

Zdecydowałam się sięgnąć po książkę „Telomery i zdrowie” ponieważ uznałam, że może ona łączyć w sobie moje ulubione dziedziny genetykę i dietetykę i psychologię. Nie rozczarowałam się.

Kobiety kobietom…

Książka została napisana przez dwie kobiety:

Pierwsza z nich – Doktor Elizabeth Blackburn jest laureatką Nagrody Nobla z 2009 r. w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie wpływu telomerazy i telomerów na proces starzenia się organizmu. Doktor Elissa Epel to autorytet w dziedzinie psychologii zdrowia. Jej badania dotyczą m.in. wpływu stresu na procesy starzenia organizmu.

Książka ich autorstwa jest przepełniona faktami – wnioskami płynącymi z licznych prowadzonych na świecie badań naukowych. Liczy blisko 400  stron z tym, że znajdziemy w niej ponad 40 stron samych przypisów – odwołań do konkretnych badań klinicznych, co dodatkowo sprawia, że książka zyskuje na wiarygodności. Wydawać by się mogło, że tego typu lektura stanowi pozycję naukową, którą czyta się powoli i żmudnie. Otóż tak nie jest. „Telomery i zdrowie” została napisana bardzo przystępnym, prostym językiem. Ta książka to niekiedy rozmowa między przyjaciółkami, które są nie tylko naukowcami ale przede wszystkim kobietami. Każda z nas chciałaby starzeć się jak najwolniej albo najlepiej wcale. W oparciu o naukowe fakty, autorki przekazują nam sposoby na opóźnienie procesu starzenia, spowolnienie go, a nawet cofnięcie.

Zdrowie najważniejsze…

Bardzo podoba mi się holistyczne podejście autorek do tego tematu.

Dowiadujemy się, jak duży wpływ na nasze zdrowie mają nawyki myślowe. Negatywne emocje takie jak wrogie nastawienie, cyniczność, podejrzliwość i pesymizm powodują skracanie telomerów (przyspieszają starzenie). Osobiście nigdy nie postrzegałam problemu negatywnego myślenia w takim kontekście, dlatego po przeczytaniu książki czuję się zmotywowana do zmian oraz do nich przygotowana, ponieważ autorki nie zostawiają nas w potrzebie ale podpowiadają czytelnikom jak pracować nad sobą.

Wiele dowiadujemy się na temat wpływu stresu, a nawet jak i się chronić przed depresją. Okazuje się, że na długość naszego życia duży wpływ ma także otoczenie, na które składają sie nie tylko ludzie, ale i miejsca, w których przebywamy. W książce sporo uwagi poświęcone zostało diecie. Mamy okazję poszerzyć nasze wiadomości na temat żywienia oraz skonfrontować dotychczas zdobytą wiedzę na ten temat z naukowymi faktami. Cieszę się, że autorki podkreśliły szkodliwy wpływ drastycznych ograniczeń kalorycznych oraz efektu jo-jo na zdrowie. Wszystkie informacje zostały przedstawione w sposób logiczny. Książka uczy, jak poprzez odpowiedni styl życia, na który składa się aktywność fizyczna, sposób odżywiania i pozytywne nastawienie, możemy polepszyć komfort życia.

Uważam, że po lekturze książki “Telomery i zdrowie” jest się bardziej świadomym człowiekiem. Osobiście mam więcej pozytywnych myśli. Książkę polecam każdemu bez wyjątku, a sama wrócę do niej nie raz.

Koktajl odmładzający

składniki:

  • 1/3 szklanki jagód/borówek
  • 1/3 szklanki malin
  • 1/2 awokado
  • łyżka miodu
  • łyżka kakao
  • 200 ml dowolnego mleka

telomery-i-zdrowie

Podczas urlopu nie może u mnie zabraknąć czasu na czytanie. Tym razem zabrałam ze sobą książkę dr Elizabeth Blackburn i…

Opublikowany przez Codziennie zdrowie – dietetyka i żywienie Niedziela, 30 września 2018

Leave a Reply