Loading
suplementy-diety-2019-zmiany-prawne

Stosujesz suplementy diety? Nadchodzą zmiany prawne w zakresie suplementów diety

Jak wynika z raportów, w Polsce regularnie wzrasta zainteresowanie suplementami diety, w związku z czym na rynku pojawia się coraz więcej tego typu produktów. Są one bardzo łatwo dostępne – można je kupić w aptece, markecie, sportowych sklepach internetowych i stacjonarnych, na allegro itd. Polacy bardzo chętnie kupują suplementy diety ufając, że ich zażywanie przyniesie wymierne korzyści zdrowotne.

Raport PMR Rynek suplementów diety w Polsce w 2015 r.

Tymczasem Badania laboratoryjne wybranych suplementów diety zlecone przez Najwyższą Izbę Kontroli w ostatnich latach pokazały, że wiele suplementów nie zawiera substancji wskazanych na opakowaniu przez producentów. Wykazano nawet, że niektóre z nich są szkodliwe dla zdrowia.
Nie tylko w sprzedaży internetowej, ale także w sklepach stacjonarnych i aptekach, obok rzetelnych preparatów znalazły się suplementy diety zawierające np. bakterie chorobotwórcze z grupy Enterococcus Faecium, czyli tzw. bakterii kałowych oraz substancje zakazane z listy psychoaktywnych, czy stymulanty zbliżone strukturalnie do amfetaminy – działające jak narkotyki.

Suplementy diety – planowane zmiany przepisów prawnych

Obecnie trwają prace nad zmianą ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zakresie regulacji  dot. suplementów diety.

Na dzień dzisiejszy planowane zmiany mają dotyczyć m.in.:

 1. Wprowadzenia kar za niewłaściwe reklamowanie produktów np. przy użyciu prawdziwego lub fikcyjnego wizerunku lekarza.
 2. Conajmniej  20% powierzchni opakowania suplementu ma zajmować napis „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety”.
 3. Wprowadzenia opłaty za wniosek o rejestrację suplementu.
 4. Firma wprowadzająca suplement diety na rynek  będzie musiała złożyć opinię naukową, w której podany będzie skład danego suplementu oraz informacja, że zawarte w nim substancje są bezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Ewentualne uzupełnienia będą musiały zostać złożone w ściśle określonych terminach.
 5. Ustalenia dopuszczalnych dawek substancji, jakie mogą się znaleźć w suplemencie, aby był bezpieczny dla zdrowia.
 6. Wprowadzenia katalogu dozwolonych składników – zamkniętej listy substancji, które będą mogły wchodzić w skład suplementu.

Do czasu wprowadzenia nowych uregulowań w zakresie suplementów diety zachowaj ostrożność

 1. Przyjmowanie suplementów najlepiej konsultuj z lekarzem lub dobrym dietetykiem.
 2. Na suplementację decyduj się wówczas gdy jest to uzasadnione wynikami przeprowadzonych badań diagnostycznych wskazujących na niedobory w Twoim organizmie.
 3. Nie  diagnozuj  swojego  stanu  zdrowia na podstawie  reklam. Te same objawy  takie jak przemęczenie, apatia czy brak apetytu,  mogą  mieć  wiele przyczyn i niekoniecznie muszą być związane  z  brakiem magnezu, witamin lub innej substancji sugerowanej w reklamie.
 4. Nie kupuj suplementów diety niewiadomego pochodzenia oraz z podejrzanych źródeł.
 5. Pamiętaj, że suplementami diety nie zastąpisz posiłku i zrównoważonego sposobu odżywiania. Nie zastąpią Ci one również aktywności fizycznej czy zdrowego stylu życia.
 6. Pamiętaj, że stosowanie kilku suplementów diety o zbliżonym składzie lub działaniu może spowodować negatywne skutki dla zdrowia.
 7. Pamiętaj, że mimo tego, iż część suplementów diety jest sprzedawana w aptekach to nadal pozostają środkami spożywczymi, dlatego przed  zakupem upewnij się, czy dany produkt jest lekiem czy suplementem diety, o czym świadczyłoby określenie „suplement diet” na opakowaniu.
 8. Sprawdzaj czy dany suplement diety znajduje się w rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego www.rejestrzp.gis.gov.pl i zwróć uwagę na jego status.suplementy-diety-zmiany-prawa

Źródło:
https://www.prawo.pl/zdrowie/suplementy-diety-planowana-zmiana-przepisow,367120.html
www.nik.gov.pl
http://www.wsse.gda.pl/pliki-do-pobrania/nadzor-sanitarny/oddzia-hizipu/aktualnoci-1/1650-10-zasad-nabywania-i-stosowania-suplementow-diety-1/file

One comment

Leave a Reply