Loading
Probiotyki i suplementy w leczeniu jelita drażliwego IBS

Probiotyki i suplementy w zespole jelita drażliwego IBS.

To, że probiotykoterapia jest tak skuteczna, w leczeniu IBS związane jest z faktem, że istnieje szalenie  skomplikowany system połączeń między mózgiem, a jelitami. Zespół jelita nadwrażliwego jest bowiem uwarunkowany zaburzeniem funkcjonowania właśnie osi mózg – jelita – mikrobiota, co wyjaśnia także dlaczego u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, obserwuje się często zaburzenia na tle psychicznym. Niemniej probiotyk należy wybrać indywidualnie w zależności od objawów IBS, z którymi zmaga się pacjent. Istnieją też inne substancje aktywne biologicznie takie jak np. olejek miętowy, które mogą być wykorzystywane w redukcji objawów IBS.

 

szczep Lactobacillus plantarum 299v

Wpływa korzystnie na redukcję biegunek, redukuje dolegliwości bólowe, wzdęcia i biegunki. Jest obecny w SanProbi IBS.

 

Lactibiane Tolerancja

Preparat ten zawiera kompozycję 4 szczepów probiotycznych: Bifidobacterium lactis LA 303, Lactobacillus acidophilus LA 201, Lactobacillus plantarum LA 301, Lactobacillus salvarius LA 302, Bifidobacterium lactis LA 304. Ten probiotyk jest skuteczny jeśli chodzi o odtwarzanie prawidłowego układu mikrobioty i hamowaniu stanu zapalnego w obrębie śluzówki jelita. Probiotyk ten szczególnie pomaga przy biegunkach oraz wzdęciach.

 

VSL#3

Jest to poliprobiotyk, który jest obecnie najlepiej przebadanym probiotykiem na świecie. Zawiera mieszaninę szczepów z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz Streptococcus thermophilus. VSL#3 skutecznie eliminuje zaburzenia w mikrobiocie jelitowej oraz łagodzi stany zapalne w organizmie, zmniejsza wzdęcia i biegunki.

 

Lactobacillus rhamnosus GG

Bardzo dobrze przebadany szczep probiotyczny. Szczególnie polecany dzieciom dotkniętym zespołem jelita nadwrażliwego. Suplementacja tym szczepem przynosi także korzyści w przypadku biegunek wywołanych przez wirusy lub bakterie ponieważ zdecydowanie skraca czas ich trwania.

 

Olejek miętowy w redukcji objawów IBS

To zalecenie jest dość rozpowszechnione jeżeli chodzi o terapię IBS i bardzo dobrze ponieważ olejek miętowy  (gł. składnikiem jest L-mentol) w wielu przypadkach skutecznie redukuje dolegliwości bólowe oraz wzdęcia. Jednak osoby cierpiące na refluks żołądkowo- przełykowy powinny zachować ostrożność w jego stosowaniu gdyż olejek ten może nasilić jego objawy.

 

Olejek z kopru włoskiego

W koprze włoskim znajduje się Anetol – substancja zbliżona budową chemiczną do dopaminy. Z tego względu obserwuje się korzystny wpływ tego olejku na redukcję dolegliwości skurczowych i bólowych. Anetol rozluźnia mięśniówkę jelita i zdecydowanie poprawia komfort życia pacjenta.

 

Kurkumina

Szeroko rozpowszechniona w medycynie Wschodu jako element leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych, świetnie sprawdza się u osób z IBS. Przeprowadzono badanie, w którym kurkuminę podawano pacjentom z zespołem jelita drażliwego w dawce 72 mg lub 144 mg przez 8 tygodni. Po tym czasie zaobserwowano zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz ogólną poprawę jakości życia tych osób.

 

Witamina D, a IBS

Całkiem niedawno na łamach European Journal of Clinical Nutrution opublikowano badanie, w którym wykazano, że u sporej liczby pacjentów z IBS, u których występuje niedobór witaminy D, objawy IBS są bardziej nasilone. Jednak odkrycie to wymaga dalszych badań. Pokazuje jednak, że pacjentom cieproącym na IBS powinno zalecać się oznaczenie poziomu witaminy D w surowicy aby w razie niedoborów wdrożyć suplementację.

 

Pamiętaj, że każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

 

 

Inne wpisy w tematyce IBS:

Jelito drażliwe. Na czym polega i kogo dotyka? Jak można je leczyć?

Zespół jelita drażliwego IBS – co robić aby poczuć się lepiej? Dieta FODMAP w IBS.

 

Leave a Reply