Loading
Jelito drażliwe. Na czym polega i kogo dotyka_ Jak można je leczyć

Jelito drażliwe. Na czym polega i kogo dotyka? Jak można je leczyć?

Jelito drażliwe czyli Zespół Jelita Drażliwego (ZJD, IBS) to nieprzyjemna, przewlekła choroba, objawiająca się dyskomfortem ze strony układu pokarmowego. Osoby cierpiące na regularne bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia bądź biegunki przy równoczesnym stwierdzeniu braku zmian chorobowych w obrębie ściany jelita, często podczas wizyty w gabinecie lekarskim słyszą diagnozę – Zespół Jelita Drażliwego.
Dolegliwości z jakimi zmaga się chory wynikają z zaburzenia motoryki jelit, które “kurczą się” zbyt szybko – typ biegunkowy, lub zbyt wolno – typ zaparciowy.

Przyczyny ZJD nie są niestety do końca poznane. Uważa się, że spory udział  w jego powstawaniu mają patogeny jelitowe, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej jelita. Taki stan może pojawić się wskutek przebytej infekcji i antybiotykoterapii. Wówczas taki typ IBS określa się jako poinfekcyjny. Często IBS diagnozuje się u osób, które w ostatnim czasie miały sporo sytuacji stresowych.

IBS to schorzenie, które dotyka ludzi niezależnie od wieku i płci. Jednak dane pokazują, że dwukrotnie częściej zespół ten dotyczy kobiet. Równocześnie należy wziąć pod uwagę, że panowie rzadziej szukają pomocy u lekarza…

Wracając do typu IBS, jak wcześniej wspomniałam wyróżnia się postać biegunkową, zaparciową lub także mieszaną. Postacią diagnozowaną najczęściej jest typ biegunkowy. Wówczas mamy do czynienia z występowaniem częstych wypróżnień zwłaszcza po posiłkach, przy czym charakterystyczny jest fakt, że dolegliwości chorego ustępują po skorzystaniu z toalety. Aż 70% pacjentów skarży się na ból w lewym podżebrzu.

Widzisz, a może niestety wiesz z doświadczenia, jak wiele dolegliwości towarzyszy tej chorobie i pewnie zauważyłaś/ zauważyłeś, że nasilają się one pod wpływem stresu. Nasze jelita są przecież połączone z mózgiem za pomocą włókien nerwowych.

Nie pociesza fakt, że nie ma skutecznego leku na pozbycie się choroby. Lekarze przepisują środki rozkurczowe, ułatwiające trawienie lub uspokajające. Warto jednak pamiętać, że leki, mimo, iż mogą przynieść czasową ulgę, nie rozwiązują problemu, a ich długotrwałe przyjmowanie również nie jest obojętne dla zdrowia. Chory powinien bardzo dokładnie obserwować reakcje swojego organizmu na różne rodzaje pokarmu. Osoby z IBS powinny zrozumieć, że aby sobie pomóc muszą zacząć inaczej jeść. Mam na myśli to, że produkty powszechnie uważane za zdrowe jak np kapusta kiszona, fasolka czy pieczywo pełnoziarniste w ich przypadku mogą zaszkodzić.

Dieta w IBS jest kluczową i zarazem mocno indywidualną sprawą.Uważa się, że wysoce skuteczna jest dieta z niską zawartością tzw FODMAP czyli fermentujących oligo-, di- i mono- oraz poliolisacharydów. Ulgę przynosi odstawienie produktów zawierających laktozę. Wyniki badań wskazują również korzystny wpływ probiotyków (nie mylić z prebiotykiem, wówczas efekt będzie odwrotny), suplementacji witaminą D3 oraz B6. Zmniejszenie dolegliwości może nastąpić dzięki praktyce jogi połączonej z uważnym oddychaniem. Udowodniono przecież, że joga zmniejsza poziom napięcia, lęku czy stresu, a te bardzo często leżą u podstaw IBS.

Ten wpis ma charakter poglądowy. Diagnoza zawsze leży po stronie lekarza. Dobry lekarz  chcąc wdrożyć leczenie Zespołu Jelita Drażliwego będzie chciał sprawdzić, czy u jego podłoża nie leżą takie choroby jak SIBO, alergie pokarmowe, nietolerancje czy celiakia.

Zalecenia dietetyczne w IBS będą w osobnym wpisie. Jeśli zmagasz się z tą nieprzyjemną chorobą daj mi o tym znać. Napisz jakie objawy występują u Ciebie i jakie produkty spożywcze są dla Ciebie odpowiednie bądź nie.

zespół-jelita-drażliwego

Przeczytaj również:

✅Kontynuacja wpisu w temacie zespołu jelita drażliwego. ✅Tym razem wprowadzenie do FODMAP🤔😱http://www.codzienniezdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-ibs-robic-aby-poczuc-sie-lepiej-dieta-fodmap-ibs/

Opublikowany przez Codziennie zdrowie Środa, 8 sierpnia 2018

Leave a Reply